Drtiče odpadu

Drtiče odpadu neboli drtiče potravinových zbytků neboli drtiče zbytků jídla. V češtině v podstatě neexistuje jednoduché označení drtiče odpadu tak jak jej znají uživatelé v USA - Food Waste Disposal, doslovně přeloženo jako "likvidátor zbytků jídla".

Jak funguje drtič potravinového odpadu

Díky tomuto ne tak docela výstižnému překladu je spousta lidí v ČR přesvědčena, že v drtičích odpadu je možné podrtit veškerý odpad z kuchyně. Tedy včetně plastových obalů, plechovek a podobně. Což je naprostý nesmysl. Drtiče nejsou schopny neorganický odpad podrtit natož zlikvidovat. Neorganický odpad je naopak schopen drtič poškodit.

Skvělým příkladem je například mikrotenový obal, který se v komoře drtiče namotá na hřídel a postupně protlačí těsnící gufero. Časem gufero povolí, do drtiče se dostane voda a může přístroj poškodit. Oprava je drahá, mnohdy se už vyplatí investovat do nového přístroje.

Takže ještě jednou a snad už naposledy. Drtič potravinového odpadu je schopen rozmělnit pouze a jenom organické odpady. Například zbytky jídla, slupky z ovoce a zeleniny, nahnilé ovoce a oloupané bramborové slupky. Ano, brambory můžete loupat přímo nad dřezem, důstojně a vestoje, nikoli v ponižujícím pokleku nad košem nebo do prošlých reklamních letáků.

Co se s těmito slupkami ve dřezu děje dál? Pustíte studenou vodu, slupky nahrnete do otvoru ve dřezu a zapnete drtič. Během několika sekund jsou slupky rozmělněné na jemnou drť a odtékají odpadní trubkou k dalšímu zpracování v Čistírně odpadních vod. V nádržích zbytky vyhnijí, voda se oddělí od pevné sušiny a pustí zpět do vodního toku. Sušina se používá jako hnojivo při rekultivacích. Vedlejším produktem je bioplyn, ten se spaluje v generátorech a produkuje zelenou energii.

Příliš krásné aby to byla pravda? A přece to tak je. Běžte se podívat do nejbližší čističky a zeptejte se jak to funguje. 
 
 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Srovnání drtičů potravinového odpadu aneb který drtič je pro vás nejlepší?

Požadavek na montáž drtiče odpadu v domácnosti - formulář