Přeskočit na hlavní obsah

Drtiče odpadu

Drtiče odpadu neboli drtiče potravinových zbytků neboli drtiče zbytků jídla. V češtině v podstatě neexistuje jednoduché označení drtiče odpadu tak jak jej znají uživatelé v USA - Food Waste Disposal, doslovně přeloženo jako "likvidátor zbytků jídla".

Jak funguje drtič potravinového odpadu

Díky tomuto ne tak docela výstižnému překladu je spousta lidí v ČR přesvědčena, že v drtičích odpadu je možné podrtit veškerý odpad z kuchyně. Tedy včetně plastových obalů, plechovek a podobně. Což je naprostý nesmysl. Drtiče nejsou schopny neorganický odpad podrtit natož zlikvidovat. Neorganický odpad je naopak schopen drtič poškodit.

Skvělým příkladem je například mikrotenový obal, který se v komoře drtiče namotá na hřídel a postupně protlačí těsnící gufero. Časem gufero povolí, do drtiče se dostane voda a může přístroj poškodit. Oprava je drahá, mnohdy se už vyplatí investovat do nového přístroje.

Takže ještě jednou a snad už naposledy. Drtič potravinového odpadu je schopen rozmělnit pouze a jenom organické odpady. Například zbytky jídla, slupky z ovoce a zeleniny, nahnilé ovoce a oloupané bramborové slupky. Ano, brambory můžete loupat přímo nad dřezem, důstojně a vestoje, nikoli v ponižujícím pokleku nad košem nebo do prošlých reklamních letáků.

Co se s těmito slupkami ve dřezu děje dál? Pustíte studenou vodu, slupky nahrnete do otvoru ve dřezu a zapnete drtič. Během několika sekund jsou slupky rozmělněné na jemnou drť a odtékají odpadní trubkou k dalšímu zpracování v Čistírně odpadních vod. V nádržích zbytky vyhnijí, voda se oddělí od pevné sušiny a pustí zpět do vodního toku. Sušina se používá jako hnojivo při rekultivacích. Vedlejším produktem je bioplyn, ten se spaluje v generátorech a produkuje zelenou energii.

Příliš krásné aby to byla pravda? A přece to tak je. Běžte se podívat do nejbližší čističky a zeptejte se jak to funguje. 
 
 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Srovnání drtičů potravinového odpadu aneb který drtič je pro vás nejlepší?

  InSinkErator, Bone Crusher, EcoMaster, Franke, Waiste Maid a některé další. Tyto značky jsou běžně k prodeji na českém trhu. Liší se kromě konstrukce a velikosti také cenovkou. A jako v jiných oblastech života platí, že vysoká cena automaticky neznamená vyšší kvalitu.  Na netu najdete spoustu článků, které se zabývají hodnocením drtičů, pisatelé se v nich ovšem mnohdy opakují, a tak jsou si nakonec všechny články docela podobné. Někdy to vypadá, že snad doma ani drtič odpadu nemají.  Něco o mně Následující hodnocení vychází převážně z mých osobních zkušeností, které jsem nasbíral v domácnostech a restauracích u zákazníků v ČR. Za 6 let působení ve firmě Welt servis s.r.o. (a další roky, kdy se touto činností dále zabývám) jsem namontoval v domácnostech stovky drtičů a další stovky jsem jich rozebral a opravil, poté, co nám je zákazníci poslali poštou. V ČR je jen několik lidí, kteří drtiče odpadu znají do takových detailů a kteří je dokáží víceméně poslepu rozebrat a opět poskládat.

Požadavek na montáž drtiče odpadu v domácnosti - formulář

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně drtičů odpadu, kuchyňských baterií a dřezů, neváhejte a zavolejte nebo napište na níže uvedené kontakty. Případně vyplňte formulář níže, kde si můžete objednat montáž drtiče odpadu a vybrat drtič podle Vašich preferencí. Všechny drtiče držíme skladem u dodavatele. Drtič Vám přivezu v den montáže, o nic jiného se již tedy nemusíte starat, nemusíte jej objednávat zvlášť.  Při objednání drtiče odpadu včetně montáže v domácnosti ušetříte za DPH, kdy účtujeme 15% namísto 21%. V případě nejasností volejte: 737 991 923 nebo pište na email: valka@imperamaxima.cz

Problematika zpracování organických odpadů

Potravinové odpady představují cca 10 - 20% domácího odpadu a jsou velmi problematickou součástí odpadu. Každý krok zpracování potravinového odpadu je rizikový z hlediska sanitárního, ohrožení zdraví občanů a životního prostředí. Zpracování v kompostárnách se jeví jako nejvíce přátelské k životnímu prostředí, k tomuto se však váže komplexní logistika, jako speciální nádoby pro sběr odpadu, svoz speciálními nákladními vozy, kompostárny, zpracování odpadu a použití výsledného produktu při rekultivacích. Další možností je spalování ve speciálních spalovnách, které při procesu produkují energii, vzhledem k vysokému obsahu vody v potravinových odpadech je však nutno dodat k dokonalému spálení více energie, než se ze spalování získá. V ČR se potravinový odpad obvykle sváží na skládky s ostatním směsným odpadem, kde se samovolně rozkládá, přičemž se do atmosféry uvolňuje metan, skleníkový plyn. Zajisté znáte ten charakteristický zápach skládky, to je bioplyn neboli metan. Předpoklad při správ