Přeskočit na hlavní obsah

Drtiče odpadu

Drtiče odpadu neboli drtiče potravinových zbytků neboli drtiče zbytků jídla. V češtině v podstatě neexistuje jednoduché označení drtiče odpadu tak jak jej znají uživatelé v USA - Food Waste Disposal, doslovně přeloženo jako "likvidátor zbytků jídla".

Jak funguje drtič potravinového odpadu

Díky tomuto ne tak docela výstižnému překladu je spousta lidí v ČR přesvědčena, že v drtičích odpadu je možné podrtit veškerý odpad z kuchyně. Tedy včetně plastových obalů, plechovek a podobně. Což je naprostý nesmysl. Drtiče nejsou schopny neorganický odpad podrtit natož zlikvidovat. Neorganický odpad je naopak schopen drtič poškodit.

Skvělým příkladem je například mikrotenový obal, který se v komoře drtiče namotá na hřídel a postupně protlačí těsnící gufero. Časem gufero povolí, do drtiče se dostane voda a může přístroj poškodit. Oprava je drahá, mnohdy se už vyplatí investovat do nového přístroje.

Takže ještě jednou a snad už naposledy. Drtič potravinového odpadu je schopen rozmělnit pouze a jenom organické odpady. Například zbytky jídla, slupky z ovoce a zeleniny, nahnilé ovoce a oloupané bramborové slupky. Ano, brambory můžete loupat přímo nad dřezem, důstojně a vestoje, nikoli v ponižujícím pokleku nad košem nebo do prošlých reklamních letáků.

Co se s těmito slupkami ve dřezu děje dál? Pustíte studenou vodu, slupky nahrnete do otvoru ve dřezu a zapnete drtič. Během několika sekund jsou slupky rozmělněné na jemnou drť a odtékají odpadní trubkou k dalšímu zpracování v Čistírně odpadních vod. V nádržích zbytky vyhnijí, voda se oddělí od pevné sušiny a pustí zpět do vodního toku. Sušina se používá jako hnojivo při rekultivacích. Vedlejším produktem je bioplyn, ten se spaluje v generátorech a produkuje zelenou energii.

Příliš krásné aby to byla pravda? A přece to tak je. Běžte se podívat do nejbližší čističky a zeptejte se jak to funguje. 
 
 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Srovnání drtičů potravinového odpadu aneb který drtič je pro vás nejlepší?

  InSinkErator, Bone Crusher, EcoMaster, Franke, Waiste Maid a některé další. Tyto značky jsou běžně k prodeji na českém trhu. Liší se kromě konstrukce a velikosti také cenovkou. A jako v jiných oblastech života platí, že vysoká cena automaticky neznamená vyšší kvalitu.  Na netu najdete spoustu článků, které se zabývají hodnocením drtičů, pisatelé se v nich ovšem mnohdy opakují, a tak jsou si nakonec všechny články docela podobné. Někdy to vypadá, že snad doma ani drtič odpadu nemají.  Něco o mně Následující hodnocení vychází převážně z mých osobních zkušeností, které jsem nasbíral v domácnostech a restauracích u zákazníků v ČR. Za 6 let působení ve firmě Welt servis s.r.o. (a další roky, kdy se touto činností dále zabývám) jsem namontoval v domácnostech stovky drtičů a další stovky jsem jich rozebral a opravil, poté, co nám je zákazníci poslali poštou. V ČR je jen několik lidí, kteří drtiče odpadu znají do takových detailů a kteří je dokáží víceméně poslepu rozebrat a opět poskládat.

Problematika zpracování organických odpadů

Potravinové odpady představují cca 10 - 20% domácího odpadu a jsou velmi problematickou součástí odpadu. Každý krok zpracování potravinového odpadu je rizikový z hlediska sanitárního, ohrožení zdraví občanů a životního prostředí. Zpracování v kompostárnách se jeví jako nejvíce přátelské k životnímu prostředí, k tomuto se však váže komplexní logistika, jako speciální nádoby pro sběr odpadu, svoz speciálními nákladními vozy, kompostárny, zpracování odpadu a použití výsledného produktu při rekultivacích. Další možností je spalování ve speciálních spalovnách, které při procesu produkují energii, vzhledem k vysokému obsahu vody v potravinových odpadech je však nutno dodat k dokonalému spálení více energie, než se ze spalování získá. V ČR se potravinový odpad obvykle sváží na skládky s ostatním směsným odpadem, kde se samovolně rozkládá, přičemž se do atmosféry uvolňuje metan, skleníkový plyn. Zajisté znáte ten charakteristický zápach skládky, to je bioplyn neboli metan. Předpoklad při správ

Požadavek na montáž drtiče odpadu v domácnosti - formulář

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně drtičů odpadu, kuchyňských baterií a dřezů, neváhejte a zavolejte nebo napište na níže uvedené kontakty. Případně vyplňte formulář níže, kde si můžete objednat montáž drtiče odpadu a vybrat drtič podle Vašich preferencí. Všechny drtiče držíme skladem u dodavatele. Drtič Vám přivezu v den montáže, o nic jiného se již tedy nemusíte starat, nemusíte jej objednávat zvlášť.  Při objednání drtiče odpadu včetně montáže v domácnosti ušetříte za DPH, kdy účtujeme 15% namísto 21%. V případě nejasností volejte: 737 991 923 nebo pište na email: valka@imperamaxima.cz