Přeskočit na hlavní obsah

Drtiče odpadu ve světě


První drtič potravinového odpadu na světě zkonstruoval pro svou manželku architekt John W. Hammes v USA v roce 1927. V roce 1935 získal na tento přístroj patent a v roce 1940 jej uvedl na americký trh pod značkou InSinkErator. 

Většina měst v USA byla zpočátku proti zavádění drtičů odpadu v domácnostech, nicméně časem se drtiče prosadily. Například ve městě New York byly drtiče zakázány až do roku 1997, protože zde panovaly obavy ze zhroucení zastaralé kanalizační sítě a přemnožení hlodavců v podzemí. Na základě rozsáhlé studie, která trvala 21 měsíců, byl zákaz zrušen. Potvrdilo se totiž, že obavy byly neoprávněné a město začalo naopak montáže drtičů potravinového odpadu v domácnostech finančně podporovat. Studie poukázala na potenciální snížení problematického potravinového odpadu v kontejnerech. S tímto souvisí také snížení počtu speciálních vozidel určených ke svozu a eliminace následného zpracování potravinových odpadů.

New York současně se zrušením zákazu vybudoval moderní čističku odpadních vod pro celou desetimilionovou aglomeraci, kde potravinové odpady zpracovává společně s ostatními splašky. Kanalizační potrubí je zde využito jako náhradní doprava rozemletých zbytků jídla do ČOV a odstranění desítek speciálních nákladních vozidel z přeplněných silnic města. 

V USA je drtiči osazeno cca 50% domácností oproti například Velké Británii, kde se osazenost odhaduje na cca 6% domácností.


Populární příspěvky z tohoto blogu

Srovnání drtičů potravinového odpadu aneb který drtič je pro vás nejlepší?

  InSinkErator, Bone Crusher, EcoMaster, Franke, Waiste Maid a některé další. Tyto značky jsou běžně k prodeji na českém trhu. Liší se kromě konstrukce a velikosti také cenovkou. A jako v jiných oblastech života platí, že vysoká cena automaticky neznamená vyšší kvalitu.  Na netu najdete spoustu článků, které se zabývají hodnocením drtičů, pisatelé se v nich ovšem mnohdy opakují, a tak jsou si nakonec všechny články docela podobné. Někdy to vypadá, že snad doma ani drtič odpadu nemají.  Něco o mně Následující hodnocení vychází převážně z mých osobních zkušeností, které jsem nasbíral v domácnostech a restauracích u zákazníků v ČR. Za 6 let působení ve firmě Welt servis s.r.o. (a další roky, kdy se touto činností dále zabývám) jsem namontoval v domácnostech stovky drtičů a další stovky jsem jich rozebral a opravil, poté, co nám je zákazníci poslali poštou. V ČR je jen několik lidí, kteří drtiče odpadu znají do takových detailů a kteří je dokáží víceméně poslepu rozebrat a opět poskládat.

Problematika zpracování organických odpadů

Potravinové odpady představují cca 10 - 20% domácího odpadu a jsou velmi problematickou součástí odpadu. Každý krok zpracování potravinového odpadu je rizikový z hlediska sanitárního, ohrožení zdraví občanů a životního prostředí. Zpracování v kompostárnách se jeví jako nejvíce přátelské k životnímu prostředí, k tomuto se však váže komplexní logistika, jako speciální nádoby pro sběr odpadu, svoz speciálními nákladními vozy, kompostárny, zpracování odpadu a použití výsledného produktu při rekultivacích. Další možností je spalování ve speciálních spalovnách, které při procesu produkují energii, vzhledem k vysokému obsahu vody v potravinových odpadech je však nutno dodat k dokonalému spálení více energie, než se ze spalování získá. V ČR se potravinový odpad obvykle sváží na skládky s ostatním směsným odpadem, kde se samovolně rozkládá, přičemž se do atmosféry uvolňuje metan, skleníkový plyn. Zajisté znáte ten charakteristický zápach skládky, to je bioplyn neboli metan. Předpoklad při správ

Požadavek na montáž drtiče odpadu v domácnosti - formulář

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně drtičů odpadu, kuchyňských baterií a dřezů, neváhejte a zavolejte nebo napište na níže uvedené kontakty. Případně vyplňte formulář níže, kde si můžete objednat montáž drtiče odpadu a vybrat drtič podle Vašich preferencí. Všechny drtiče držíme skladem u dodavatele. Drtič Vám přivezu v den montáže, o nic jiného se již tedy nemusíte starat, nemusíte jej objednávat zvlášť.  Při objednání drtiče odpadu včetně montáže v domácnosti ušetříte za DPH, kdy účtujeme 15% namísto 21%. V případě nejasností volejte: 737 991 923 nebo pište na email: valka@imperamaxima.cz