Přeskočit na hlavní obsah

Drtiče odpadu ve světě


První drtič potravinového odpadu na světě zkonstruoval pro svou manželku architekt John W. Hammes v USA v roce 1927. V roce 1935 získal na tento přístroj patent a v roce 1940 jej uvedl na americký trh pod značkou InSinkErator. 

Většina měst v USA byla zpočátku proti zavádění drtičů odpadu v domácnostech, nicméně časem se drtiče prosadily. Například ve městě New York byly drtiče zakázány až do roku 1997, protože zde panovaly obavy ze zhroucení zastaralé kanalizační sítě a přemnožení hlodavců v podzemí. Na základě rozsáhlé studie, která trvala 21 měsíců, byl zákaz zrušen. Potvrdilo se totiž, že obavy byly neoprávněné a město začalo naopak montáže drtičů potravinového odpadu v domácnostech finančně podporovat. Studie poukázala na potenciální snížení problematického potravinového odpadu v kontejnerech. S tímto souvisí také snížení počtu speciálních vozidel určených ke svozu a eliminace následného zpracování potravinových odpadů.

New York současně se zrušením zákazu vybudoval moderní čističku odpadních vod pro celou desetimilionovou aglomeraci, kde potravinové odpady zpracovává společně s ostatními splašky. Kanalizační potrubí je zde využito jako náhradní doprava rozemletých zbytků jídla do ČOV a odstranění desítek speciálních nákladních vozidel z přeplněných silnic města. 

V USA je drtiči osazeno cca 50% domácností oproti například Velké Británii, kde se osazenost odhaduje na cca 6% domácností.


Populární příspěvky z tohoto blogu

Srovnání drtičů potravinového odpadu aneb který drtič je pro vás nejlepší?

  InSinkErator, Bone Crusher, EcoMaster, Franke, Waiste Maid a některé další. Tyto značky jsou běžně k prodeji na českém trhu. Liší se kromě konstrukce a velikosti také cenovkou. A jako v jiných oblastech života platí, že vysoká cena automaticky neznamená vyšší kvalitu.  Na netu najdete spoustu článků, které se zabývají hodnocením drtičů, pisatelé se v nich ovšem mnohdy opakují, a tak jsou si nakonec všechny články docela podobné. Někdy to vypadá, že snad doma ani drtič odpadu nemají.  Něco o mně Následující hodnocení vychází převážně z mých osobních zkušeností, které jsem nasbíral v domácnostech a restauracích u zákazníků v ČR. Za 6 let působení ve firmě Welt servis s.r.o. (a další roky, kdy se touto činností dále zabývám) jsem namontoval v domácnostech stovky drtičů a další stovky jsem jich rozebral a opravil, poté, co nám je zákazníci poslali poštou. V ČR je jen několik lidí, kteří drtiče odpadu znají do takových detailů a kteří je dokáží víceméně poslepu rozebrat a opět poskládat.

Požadavek na montáž drtiče odpadu v domácnosti - formulář

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně drtičů odpadu, kuchyňských baterií a dřezů, neváhejte a zavolejte nebo napište na níže uvedené kontakty. Případně vyplňte formulář níže, kde si můžete objednat montáž drtiče odpadu a vybrat drtič podle Vašich preferencí. Všechny drtiče držíme skladem u dodavatele. Drtič Vám přivezu v den montáže, o nic jiného se již tedy nemusíte starat, nemusíte jej objednávat zvlášť.  Při objednání drtiče odpadu včetně montáže v domácnosti ušetříte za DPH, kdy účtujeme 15% namísto 21%. V případě nejasností volejte: 737 991 923 nebo pište na email: valka@imperamaxima.cz

Problematika zpracování organických odpadů

Potravinové odpady představují cca 10 - 20% domácího odpadu a jsou velmi problematickou součástí odpadu. Každý krok zpracování potravinového odpadu je rizikový z hlediska sanitárního, ohrožení zdraví občanů a životního prostředí. Zpracování v kompostárnách se jeví jako nejvíce přátelské k životnímu prostředí, k tomuto se však váže komplexní logistika, jako speciální nádoby pro sběr odpadu, svoz speciálními nákladními vozy, kompostárny, zpracování odpadu a použití výsledného produktu při rekultivacích. Další možností je spalování ve speciálních spalovnách, které při procesu produkují energii, vzhledem k vysokému obsahu vody v potravinových odpadech je však nutno dodat k dokonalému spálení více energie, než se ze spalování získá. V ČR se potravinový odpad obvykle sváží na skládky s ostatním směsným odpadem, kde se samovolně rozkládá, přičemž se do atmosféry uvolňuje metan, skleníkový plyn. Zajisté znáte ten charakteristický zápach skládky, to je bioplyn neboli metan. Předpoklad při správ